Nie ma co ukrywać, że motoryzacja będzie z nami naprawdę każdego dnia. Jakoś zawsze na spokojnie można sobie to przemyśleć. Każdy z nas będzie korzystał z motoryzacji każdego dnia. Przecież musimy gdzieś pojechać i musimy jakoś to wszystko sobie przemyśleć. Wiele może od nas zależeć. Przecież możemy jakoś się tym zainteresować. Kłopotów nie ma z tym wszystkim żadnych. Ludzie na spokojnie mają w tym wszystkim wiele swoich opcji. Można sobie to przemyśleć i można na to wszystko znaleźć sposób. Chyba jakoś spokojnie będziemy wiedzieli o co w tym wszystkim chodzi. Wszystko jest dla ludzi, więc po prostu jakoś na spokojnie to wszystko sobie przemyślmy. Ludzie zawsze mają na to swoje kwestie i swoje opcje. Nic nie będzie stało nam na przeszkodzie. Wszystko będzie tylko zależało od nas. Nie ma z tym kłopotów. Ludzie mogą się tym wszystkim interesować na swój sposób. Na wszystko znajdziemy jakieś rozwiązanie. Korzystajmy z motoryzacji. Nie będzie na to innej opcji. Zawsze mamy w tym swoje kwestie, jeśli tylko chcemy.

Podkreślić należy jednak, że w oponach, które służyły nam pięć lat spadek ten jest tak niewielki, że kierowca nie będzie odczuwać jakiegokolwiek dyskomfortu związanego z jazdą. Ponadto zdecydowanie lepsze parametry mają nowe opony letnie czy opony zimowe, które przez kilka lat były prawidłowo przechowywane, niż dwuletnie opony eksploatowane w niesprzyjających warunkach klimatycznych czy leżakujące w garażu. Chodzi tu przede wszystkim o szkodliwy wpływ światła słonecznego, wysokie temperatury spowodowane jazdą z niskim ciśnieniem lub pod dużym obciążeniem, ozon, niewłaściwy stan techniczny pojazdu, agresywny styl jazdy czy uszkodzenia sięgające konstrukcji opony mogące być źródłem korozji. Poza regularną kontrolą i dbaniem o właściwe ciśnienie zaleca się, aby opony osobowe, dostawcze oraz z napędem na cztery koła były regularnie sprawdzane przez wykwalifikowanego specjalistę w autoryzowanym serwisie, który oceni możliwość dalszego używania ich. Po 5 latach użytkowania opon kontrola ta powinna być przeprowadzana co najmniej raz w roku, oczywiście tylko i wyłącznie dla naszego bezpieczeństwa.

image Jako kierowcy dbający o bezpieczeństwo musimy pamiętać, że im gorsze warunki drogowe, tym większe różnice w zachowaniu opon starych i nowych. Ciekawe, że nawet na idealnie suchej i równej nawierzchni stare opony z niskim bieżnikiem hamują gorzej niż nowe opony letnie czy opony zimowe. Pozornie wydawać się może, że im niższy będzie bieżnik, tym większa będzie jego sztywność i lepsze wyniki podczas jazdy i badań. Okazuje się jednak, że guma z czasem się starzeje i traci pierwotną przyczepność do podłoża. Na nawierzchni nieznacznie zroszonej czy zawilgotniałej różnice są już wyraźnie odczuwalne nawet bez pomocy specjalistycznego sprzętu pomiarowego. Jak zachowują się stare opony w głębokich koleinach wypełnionych wodą, można sobie wyobrazić. Podczas badań na torze testowym okazało się, że niezwykle trudno jest zasymulować tak trudne warunki, jakie występują na typowej polskiej, nierównej ulicy podczas gdy pada deszcz. Opony stare, czyli takie które przekroczyły 6 lat, mogą mieć pogorszone parametry w przyczepności do śliskich nawierzchni w wyniku twardnienia mieszanki używanej do produkcji opon, a to z kolei spowodowane jest upływem czasu.

Jeśli chodzi o motoryzację to będzie dawała nam ona wszystkim naprawdę wiele różnych możliwości. Bardzo dobrze o tym wiemy i bardzo dobrze na to wszystko można sobie pozwolić. Kwestii w tym wszystkim na spokojnie będziemy mieli wiele. Na wszystko dzięki motoryzacji możemy sobie pozwolić, jeśli tylko chcemy. Nie obawiajmy się tego ani nie przejmujmy się tym wszystkim. Można się tym zainteresować. Wszystko jest naszą kwestią, jeśli tylko chcemy. Spokojnie zawsze na to wszystko możemy znaleźć swój sposób. Nie ma w tym przecież nic złego, że motoryzacja będzie przynosiła nam tyle korzyści. Każdy jakoś na spokojnie jest w stanie to wszystko przecież sobie uświadomić. Na wszystko możemy znaleźć swój sposób, jeśli tylko chcemy. Na pewno nic nie będzie nam stało na przeszkodzie. Można to sobie jakoś przemyśleć. Ludzie zawsze mają w tym wszystkim swoje kwestie. Nie przejmujmy się tym wszystkim. Jest wiele możliwości, a my na spokojnie możemy sobie ze wszystkim z nich skorzystać. Nie ma na to innego sposobu.

Nie ma chyba żadnych wątpliwości co ku temu, że każdy będzie znał motoryzację. Chyba jakoś zawsze na spokojnie można to wszystko sobie przemyśleć, jeśli tylko mamy ochotę. Na pewno nic nie będzie nam stało na przeszkodzie. Można na spokojnie jakoś to wszystko sobie wyobrazić. Każdy z nas ma swoje prawa i każdy z nas na wszystko zawsze będzie mógł sobie pozwolić. Przecież nie będzie w tym nic złego. Na spokojnie mamy w tym wszystkim jakieś swoje możliwości. Każdy zna motoryzację i każdy może z niej korzystać. Na wszystko trzeba znaleźć swój sposób. Każdy o tym wie i każdy na to może sobie pozwolić. Każdy to wszystko zna i każdy wie jak sobie z tego poradzić. Nie ma z tym problemów. Doceniajmy to wszystko, jeśli tylko chcemy. Zawsze spokojnie mamy na to wszystko wiele opcji. Nie obawiajmy się tego wszystkiego. Każdy zna i każdy na spokojnie może poznać wszystkie opcje i wszystkie możliwości. Nie przejmujmy się tym wszystkim. Na wszystko można znaleźć swój sposób. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od nas.

image Przed dotarciem nowa opona w sytuacji ekstremalnej może zachować się nieprzewidywalnie i należy o tym pamiętać przez pierwsze 100-200 km od momentu wymiany opon na nowe. Wszystko zależy od prędkości, gwałtownych manewrów i ostrego hamowania. Jeśli zatem chcemy się ustrzec przed wypadkiem czy dachowaniem bądźmy rozważni. Możemy w ten sposób uniknąć nierównomiernego zużycia bieżnika i nadmiernej hałaśliwości. Jest kilka ważnych zasad, których nie powinniśmy pomijać jeśli zmieniamy opony letnie czy opony zimowe. Przede wszystkim weźmy pod uwagę, że nie znamy historii opon kupowanych jako używane, co powinno zbudzić w nas racjonalne wątpliwości. Nie zawsze bowiem to co jest widoczne dla oka jest stanem faktycznym i może się okazać że kupimy kota w worku, tym bardziej jest zastanawiające dlaczego powszedni właściciel pozbył się opon, jeśli ich stan jest zadowalający. To daje nam pod rozwagę kilka czynników, dla których opony są w sprzedaży.

Możliwe, że opony nie były okrągłe, możliwe, że miały znaczące niewyważenia, powodowały w czasie jazdy drgania, hałas lub samochód z ich powodu nie mógł utrzymać kierunku jazdy prosto. Jeżeli opona przekroczyła dziesiąty rok używania powinna zostać bezwzględnie wymieniona niezależnie od tego czy bieżnik osiągnął poziom zużycia czy też nie. Tak samo dotyczy to opon zimowych i opon letnich zapasowych. Minimalny poziom zużycia bieżnika dopuszczony przez prawo o ruchu drogowym to 1,6mm. Pamiętajmy aby regularnie kontrolować ciśnienie. Pamiętajmy, że nawet zupełnie sprawne, nowe opony letnie jak i opony zimowe tracą stopniowo ciśnienie i jest to naturalny spadek ciśnienia. Na tempo spadku ciśnienia może mieć wpływ także stan obręczy oraz właściwy dobór obręczy i opon. Każde nowe opony letnie czy opony zimowe pokryte są warstwą substancji ochronnych zabezpieczających ją przed starzeniem się, więc zanim opony zaczną działać idealnie, muszą się dotrzeć. Im gorsze warunki na drodze, tym większe różnice w zachowaniu się opon starych i nowszych.

Każdy z nas na spokojnie korzysta sobie z motoryzacji. Chyba nikomu nie trzeba tego wyjaśniać na czym to wszystko polega. Motoryzacja będzie dla nas i korzystać możemy z niej naprawdę każdego dnia i nie ma z tym kłopotów. Ludzie zawsze mają w tym swoje prawa. Korzystanie z motoryzacji będzie tylko i wyłącznie dla nas. Wiele osób robi to po prostu każdego dnia. Inaczej chyba nie potrafilibyśmy funkcjonować inaczej. Wiele będzie zależało od nas. Na wszystko jakoś można znaleźć swój sposób. Chyba można sobie to przemyśleć. Korzystanie z motoryzacji na pewno będzie dla nas, jeśli tylko chcemy. Korzystajmy z motoryzacji, ponieważ na pewno przyniesie nam to wszystko wiele korzyści. Nikomu nie trzeba tego specjalnie tłumaczyć. My bardzo dobrze o tym wiemy. Na spokojnie zawsze możemy sobie to wszystko przemyśleć. Nie ma z tym problemów. Ludzie zawsze mają w tym swoje kwestie, jeśli tylko chcemy. Nie ma w tym wszystkim nic złego. Każdy z nas na pewno na coś sobie w tym wszystkim pozwoli. Wiele może zależeć w tym temacie od nas.

Wówczas powinny lepiej się sprawdzić te używane, ale z wyższej półki niż nowe, ale od gorszego producenta. Musimy jednak mieć pewność, że są one dobrej jakości i nie zostały poddane bieżnikowaniu, które jest tanim i szybkim sposobem na podniesienie jakości opony i jej regenerację. Efekt jednak jest odwrotny gdyż okazuje się, że poprawa stanu technicznego opon jest tylko chwilowa a po krótkim czasie jej użytkowania, jesteśmy zmuszeni do dokonania ponownego zakupu. Dlatego opony używane zarówno opony letnie i opony zimowe należy kupować u sprawdzonych sprzedawców, abyśmy mieli pewność, że są dobrej jakości i w ten sposób udaje nam się zaoszczędzić trochę pieniędzy nie tracąc przy tym na jakości ogumienia. Aby zaopiniować stan ogumienia potrzebujemy do tego znawcy tematu, który prawidłowo oceni stan każdej opony, tak aby ustrzec się przed wymianą opon jedynie na jeden sezon, co zmusi nas do ponownego zakupu kolejnego ogumienia. Najważniejsze jednak jest nasze bezpieczeństwo, którego nie możemy zlekceważyć. Najlepszym sposobem jest wcześniejsze przygotowanie się na większy wydatek.

image Opony muszą być dostosowane do jazdy pod wieloma względami. Zanim zakupimy oponę sprawdźmy jaki model jest właściwy dla naszego samochodu. Oprócz marki pojazdu, którym się poruszamy musimy sprawdzić również model, wersję, motoryzację, rok produkcji i gatunek opony w zależności, jaką pogodę mamy za oknem. Generalnie na polskich drogach używamy dwóch gatunków opon, letnich i zimowych. Bardzo ważne jest aby przestrzegać zmiany opon przed zmianą pogody. Pozwoli to nam uniknąć rozczarowania lub niepotrzebnej kolizji a co za tym idzie wydatków. Zatem jeśli nie zaplanowaliśmy takiego wydatku i nie stać nas na nowe opony letnie czy opony zimowe, pomyślmy o oponach używanych. Zdania co do ich jakości są zróżnicowane, jednak wielu sprzedawców poleca stosowanie takiego sposobu i uważa go za sprawdzony, czyli taki który nie obniża nam standardu jazdy i nie wpływa na bezpieczeństwo na drodze. Na rynku dostępnych jest wiele modeli opon używanych dobrej klasy.