Ekologia dominuje już praktycznie w każdym aspekcie naszego życia, jest bardzo ważną sprawą i generalnie producenci samochodów muszą stawiać czoła wyśrubowanym normom spalania i emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to nasze dobro wspólne, tyle że my w Europie z tym walczymy ale sporo krajów nie uznaje tych zapisów i ich pojazdy niekoniecznie spełniają nasze normy. Przykładem tutaj mogą być Chiny, które mają tak wielka populację i ilość samochodów że jeżeli oni nie będą się stosowali to sami mogą zatruć ziemię i nasze staranie pójdą na marne. Niestety w Europie też nie każdy sobie radzi z wyśrubowanymi normami emisji spalin co pokazały ostatnimi czasy wielkie afery związane z fałszowaniem wyników spalin. Jeden z producentów umieszczał w testowanych silnikach specjalne chipy komputerowe, które odpowiadały za zaniżanie wskaźników emisji szkodliwych substancji. Teraz czeka go wypłacanie gigantycznych odszkodowań a w USA został zmuszony ten producent do odkupienia samochodów.

image Zakup samochodu w salonie jest marzeniem bardzo wielu ludzi, jednak niewiele osób może sobie na taki luksusu pozwolić, bo wydanie 100-150 tysięcy złotych na samochód z całą pewnością należy rozpatrywać w kategoriach luksusu. Oczywiście zakup nowego samochodu ma bardzo wiele zalet. Podstawowa to stan techniczny, mamy nowe auto, które jeśli nie ma jakiejś wady fabrycznej będzie nam służyło przez wiele lat. Do tego mamy również gwarancję co nie jest bez znaczenia. Zazwyczaj na samochód z salonu będziemy mieli również od producenta jakieś preferencyjne przeglądy. Mając nowe auto i kiedy mowa o przeglądach warto jest serwisować samochód a ASO czyli autoryzowanym serwisie, jest to o tyle ważne że wpisując serwisowanie w ASO w przypadku dalszej odsprzedaży z całą pewnością będziemy mogli uzyskać lepszą cenę niż za samochód zakupiony za granicą, którego stan i pochodzenie nie jest do końca pewne. Nowe samochody kupują jednak zazwyczaj firmy, które za pomocą leasingu mają wciąż nową flotę a z drugiej strony obniżają sobie w sposób znaczny podatki do zapłacenia.

Wybierając opony powinniśmy wiedzieć jakie kryteria są najważniejsze. W Internecie znajdziemy wiele stron gdzie zamieszczane są testy czy też opinie klientów o konkretnych produktach. Pamiętajmy że opony są elementem, który ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo naszej jazdy. Pierwszym i bardzo istotnym elementem w testach jest droga hamowania, to od tego zależy bezpieczeństwo nasze ale i np. pieszego, który wejdzie w ostatniej chwili przed nasz samochód. Ten parametr jest niezwykle ważny dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Oczywiście w testach im będzie dłuższa droga hamowania tym niżej będzie opona. Kolejna sprawa to kwestia jak opona zachowuje się w różnych warunkach atmosferycznych, z jednej strony mamy do czynienia np. z opadami deszczu a z drugiej w zimie z opadami śniegu. Co prawda na rynku są obecne opony zarówno zimowe jak i letnie, ale wiele osób decyduje się na opony całoroczne. Tak więc sprawdzajmy te parametry i zadbajmy o swoje bezpieczeństwo na drodze, jedźmy bezpiecznie do celu.

image Spokojnie wiele osób w jakiś sposób będzie się tym wszystkim interesowało. Nie ma co ukrywać, na wszystko można znaleźć jakąś opcję. Korzystajmy z motoryzacji, ponieważ będzie dawało nam to wszystkim naprawdę wiele. Chyba nie ma co tutaj ukrywać. Na to wszystko zawsze znajdą się możliwości. Każdy może wybierać to, co nas zainteresuje. Korzystajmy, ponieważ będzie nam to wszystkim na pewno potrzebne. Zawsze można jakoś to wszystko sobie wyobrazić. Chyba nie ma w tym nic złego. Nie trzeba się tutaj niczego obawiać. Przecież zawsze na to wszystko będziemy mogli sobie pozwolić, jeśli tylko mamy ochotę. Nikt nie może za nas wybierać i nikt nie może się tym wszystkim przejmować. Przecież ludzie mają swoje prawa i ludzie mają w tym jakieś swoje opcje. Nie obawiajmy się tego wszystkiego. Korzystajmy jak tylko możemy, ponieważ będzie to na pewno wszystko dla nas bardzo ważne. I także zarazem kluczowe w całym życiu. Będzie nam to na pewno dawało wiele korzyści i trzeba to uszanować. Na wiele dzięki temu zawsze możemy sobie pozwolić.

image Opony to jedne z podstawowych elementów odpowiadających za bezpieczeństwo w naszym samochodzie a co za tym idzie ich wybór powinien być dokonany najlepiej jak jesteśmy w stanie. Ogólnie na rynku jest wiele testów różnego rodzaju ogumienia i starają się nam tam pokazać ludzie wykonujący testy wady i zalety poszczególnych opon. Nie ma możliwości żeby przeciętny człowiek znał się na wszystkich parametrach opon to też z tego powodu warto jest poszukać testów czy to w specjalistycznych gazetach czy to na stronach internetowych. Opony podzielone są rozmiarami i od wyboru tego właśnie trzeba zacząć, znajdziemy informację o rozmiarach opony do naszego modelu albo na stronach producenta albo w książce serwisowej, zazwyczaj producent dopuszcza dwa rozmiary opon przy czym jeden z nich jest oznaczony jako preferowany. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę że dobrze dobrane opony z odpowiednim ciśnieniem w sposób znaczący mogą obniżyć spalanie naszego samochodu. Dlatego przed zakupem opon zdecydowanie warto jest przejrzeć testy i opinie innych użytkowników.

Dbanie o samochód jest ważnym elementem jego posiadania a jednym ze sposobów na oszczędzanie samochodu jest to w jaki sposób jeździmy, najlepsza jest oczywiście tak zwana jazda ekologiczna. Z jednej strony pozwala nam to na zmniejszenie spalania paliwa a co za tym idzie po pierwsze oszczędzamy nasze złotówki a po drugie środowisko, co w dzisiejszych czasach jest zdecydowanie tematem na topie. Ogólnie jak duży jest na to nacisk niech świadczą wyśrubowane normy spalania paliwa, które to producenci próbując spełnić posuwają się nawet do fałszowania wyników testów, mimo że spalanie w warunkach laboratoryjnych i tak jest zazwyczaj dużo niższe niż to co nam pokazuje komputer podczas normalnego użytkowania auta a wynika to z faktu że w laboratorium jednostki napędowe szykowane są specjalnie pod te testy. Oczywiście jednak my również mamy wpływ na spalanie naszego samochodu, jeżeli nie będziemy jeździć zbyt agresywnie, gwałtownie przyśpieszać żeby na następnych światłach hamować, nie będziemy cisnąć gazu do dechy na autostradzie i jechać będziemy na najwyższym biegu wówczas mamy spore szanse na to że spalanie będzie na poziomie jaki nas zadowoli.

image Utrzymanie dobrego stanu technicznego naszego samochodu jest bardzo ważnym aspektem jego codziennego użytkowania, jest na to wiele sposobów. Na początek musimy sobie uświadomić że to od stanu technicznego zależy nasze bezpieczeństwo na drodze, dlatego musimy regularnie kontrolować np. stan ogumienia, amortyzatory czy też sprawdzać w jakim stanie są tarcze hamulcowe oraz klocki. Równie ważne są wszelkiego rodzaju płyny eksploatacyjne, nic nam nie da że będziemy mieli nowe klocki hamulcowe jak nie będziemy mieli płynu hamulcowego. Tak więc dbając o takie sprawy nasz samochód zapewne nam się odwdzięczy. Ja np. przed każdym wyjazdem wakacyjnym jechałem na stację diagnostyczną żeby sprawdzić zbieżność, wahacze, hamulce. Dzięki temu jeśli coś było nie tak samochodem zawsze mogłem naprawić a co za tym idzie pojechać na wakacje samochodem we względnie dobrym stanie technicznym. To niezmiernie ważne żeby na drodze czuć się bezpiecznie i komfortowo podczas podróży. To zapewni nam spokój na wiele lat.

image Samochód bez wątpienia jest przedmiotem drogim i jego zakup wymaga dość dogłębnego przemyślenia i sprawdzenia. Zanim zdecydujemy się na konkretne auto dobrze jest sprawdzić ogłoszenia w Internecie. Dzięki licznym portalom ogłoszeniowym bez problemu będziemy w stanie porównać konkretne samochody i wybrać takie, jakie interesują nas najbardziej. Pierwszy wybór, jaki musimy podjąć to czy kupujemy samochód nowy czy używany. Oczywiście w głównej mierze zależy to od naszych możliwości finansowych. Jednak nie każdy nawet mając duże zasoby finansowe decyduje się na zakup nowego auta, zdecydowanie bardziej wówczas opłaca się poszukać samochodu kilkumiesięcznego, którego stan techniczny zazwyczaj jest niemalże idealny a jednak cena takiego pojazdu będzie już niższa nawet o kilkanaście procent w stosunku do tego samego modelu stojącego w salonie firmowym. Tak więc tutaj warto jest się dobrze zastanowić czy w zamian za samochód lekko używany nie oszczędzić kilkunastu tysięcy złotych a w przypadku samochodów luksusowych nawet kilkudziesięciu.