Dobry stan techniczny to bezpieczna jazda, tytuł ten z całą pewnością oddaje sens, posiadając samochód musimy pamiętać o tym że to nie tylko przyjemność ale również i obowiązki. Jednym z podstawowych obowiązków dla posiadacza samochodu jest utrzymanie go w takim stanie technicznym żeby nie stanowił zagrożenia w ruchu drogowym. Oprócz tego że sprawny samochód jest bezpieczniejszy to nie zapominajmy o tym że sprawne auto t także o wiele większy komfort jazdy np. gdy planujemy wyjazd nad morze. Jeżeli nie jesteśmy sami pewni co powinno zostać naprawione zawsze możemy udać się na stację diagnostyczną, taką gdzie wykonywane są okresowe przeglądy rejestracyjne i tam poprosić o sprawdzenie stanu naszego samochodu, wówczas dostaniemy kartkę z informacjami co jest niesprawne i możemy jechać do serwisu żeby naprawić auto. Generalnie wiemy przynajmniej co mamy popsute i raczej żaden mechanik nie będzie wówczas chciał nas naciągnąć na jakieś dodatkowe naprawy. Tak więc podsumowując dbajmy o stan techniczny naszego samochodu a na pewno nam się odwdzięczy.

image Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami czterech kółek to musimy o nie dbać, wówczas mamy sporą szansę na to że samochód będzie nam służył przez wiele lat, zwłaszcza jeżeli kupiliśmy go stosunkowo w młodym wieku i znamy go bardzo dobrze. Regularne serwisowanie, drobne naprawy i nie odkładanie wszystkiego na potem z całą pewnością okaże się dobrym pomysłem. Dzięki temu możemy zaoszczędzić w późniejszym czasie na poważniejszych naprawach. Podstawowe przeglądy, sprawdzanie płynów czy też stanu ogumienia czy hamulców nie są ani drogie ani skomplikowane a zapewniają nam o wiele większe bezpieczeństwo. Pamiętajmy że na drodze nie jesteśmy sami i nasz niesprawny samochód może dla kogoś okazać się śmiercionośny, a z drugiej strony chyba nikt nie chce żyć z piętnem że mógł zapobiec czyjejś śmierci ale z lenistwa czy z własnej głupoty tego nie zrobił. Nawet jeżeli musimy wydać kilka złotych na jakieś naprawy to z całą pewnością warto, bo to niewiele za nasze bezpieczeństwo.

Jeśli chodzi o motoryzację to niestety nie zawsze wszystko będzie takie kolorowe i nie wszystko będzie wyglądało tak jak powinno. Na wszystko można znaleźć jakiś sposób, ale czasem nie będzie dobrze. Wiele można na ten temat powiedzieć. Przede wszystkim nie będzie w tym wszystkim żadnych łatwych opcji, ponieważ czasem możemy się zdenerwować, jeśli są korki lub zdenerwować, gdy coś się zepsuje, itd. Przecież nie będzie w tym wszystkim aż tyle strasznego, ale jednak mimo wszystko nie zawsze będzie tak jak powinno. I trzeba to sobie wszystko najpierw przemyśleć, zanim zaczniemy już się na coś decydować. Można na swój własny sposób jakoś sobie to wszystko przemyśleć. Kłopotów nie będzie z tym żadnych. Na wszystko znajdzie się jakiś sposób. Opcje są dla nas. My w tym wszystkim będziemy widzieli wady i zalety. Chyba jakoś można to wszystko na swój sposób zrozumieć. Nie zawsze jest dobrze. Ale chyba mimo wszystko każdy jakoś będzie miał tego wszystkiego świadomość. Wszystko jest kwestią dla ludzi. Warto się zastanowić.

image Wiele osób często zastanawia się jak często powinniśmy wymieniać olej w aucie, generalnie sporo osób ten aspekt traktuje po macoszemu co zdecydowanie jest bardzo dużym błędem. Olej należy wymieniać regularnie i jest to z całą pewnością dobre dla naszego samochodu, przedłuży jego żywotność a nam oszczędzi kosztownych napraw w przypadku jakiejś awarii. Ogólnie jeśli mamy samochód powinniśmy mieć nawyk regularnej wymiany płynów eksploatacyjnych i filtrów, to jest ważne zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa jak i żywotności auta. Płyn hamulcowy jeśli jest stary lub co gorsza jeśli wycieka może okazać się bardzo poważnym problemem i przyczynić do wypadku, nie trudno sobie wyobrazić samochód, który nie może zahamować. Olej również gromadzi opiłki metalu, które powstają w czasie pracy silnika, jeżeli długo go nie będziemy wymieniać wówczas jest spora szansa że coś nam się zatka, pamiętajmy też o dobraniu odpowiedniej gęstości oleju, im auto jest starsze tym olej powinniśmy wlewać bardziej gęsty.

Bezpieczeństwo powinno być jednym z podstawowych aspektów jeśli chodzi o poruszanie się samochodem, wpływa na to zarówno bezpieczna jazda jak i odpowiedni stan techniczny samochodów. Jednym z kluczowych dla bezpieczeństwa zagadnień są hamulce. Powinniśmy je regularnie sprawdzać i badać ich stan, wymieniać klocki czy też tarcze. Pamiętajmy że to od dobrych hamulców zależy bardzo dużo w naszym bezpieczeństwie, jeśli nie mamy sprawnych hamulców narażamy siebie i innych na niebezpieczeństwo. Tarcze hamulcowe można albo sprawdzić w serwisie a w nowszych autach często wyświetli nam się kontrolka, która poinformuje nas o konieczności zmiany tarcz czy też klocków. Wymiana klocków nie jest bardzo droga i z całą pewnością nie warto czekać z tym jeśli już mamy symptomy że coś się dzieje do ostatniej chwili. Jeżeli nie jesteśmy pewnie czy nasze hamulce są sprawne zawsze możemy podjechać na stację diagnostyczną i tam sprawdzić siłę hamowania, wówczas będziemy mieli czarno na białym co należy naprawić w samochodzie.

image Motoryzacja daje nam naprawdę całkiem sporo opcji. Będzie ona nam także dawała jakiś zawód. Przecież wiele osób posiada zawód, który będzie związany z motoryzacją. Obojętnie czy chodzi tutaj o jakiś mechaników, kierowców rajdowych, dostawców, kurierów, itd. Praca tych wszystkich osób na pewno z znacznej części będzie opierała się na motoryzacji. I nie ma naprawdę w tym wszystkim nic dziwnego. Każdy może na coś w tym wszystkim sobie pozwolić i każdy może w jakiś sposób zainteresować się tym całym tematem. Chyba można jakoś sobie to wszystko wyobrazić, jeśli tylko mamy ochotę. Na pewno nikt nie będzie tutaj w tym wszystkim decydował za nas. Na wszystko możemy sobie pozwolić i na wszystko możemy się zgodzić. Nie ma na pewno w tym nic złego. Zawsze znajdzie się jakaś opcja i jakiś sposób. Zawód związany z motoryzacją to mimo wszystko naprawdę bardzo dobry zawód. Chyba można sobie to jakoś wyobrazić. Wszystko to jest naszą kwestią, jeśli będzie nas to wszystko interesowało. Wszystko jest dla ludzi.

Stan techniczny samochodu to jakby jego książeczka zdrowia, w dowodzie rejestracyjnym mamy wpisane dane do kiedy mamy ważny przegląd techniczny, co wcale nie oznacza że nie warto jest robić takich przeglądów częściej. Zwłaszcza jeżeli samochód jeździ po 30-40 tysięcy kilometrów rocznie, wówczas przeglądy warto robić częściej. Jeśli auto jest nowe to zazwyczaj przeglądy robimy okresowo w ASO, dzięki temu mamy historię samochodu co znacząco nam ułatwia sprawę w przypadku ewentualnej sprzedaży auta. Ludzie wolą widzieć czarno na białym co było naprawiane, co jest do naprawy. Oczywiście obowiązkowe badania techniczne są wymogiem prawnym i mają one na calu zapewnieni bezpieczeństwa innym użytkownikom dróg, nikt chyba nie chce żeby po ulicach jeździły rozpadające się klekoty, które nie wiadomo kiedy stracą koło. Trzeba jednak uczciwie przyznać że po polskich ulicach porusza się coraz więcej nowych samochodów co jednak wcale nie zmniejsza ilości wypadków, ale to już jest temat na całkiem osobny artykuł.

Niestety motoryzacja często będzie wiązała się z różnymi niebezpiecznymi sytuacjami. Często po prostu wchodzą w to wszystko wypadki. Niestety często się tak dzieje i mimo wszelkich środków ostrożności nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć. Zawsze na to wszystko znajdzie się jakiś sposób. Każdy o tym wie i każdy jakoś może sobie to wszystko wyobrazić. Ludzie mają swoje prawa i ludzie mają swoje opcje. Chyba można to jakoś wszystko na swój sposób zrozumieć. Nie ma z tym wszystkim kłopotów. Zawsze na to wszystko można znaleźć jakiś sposób. Ludzie lubią o tym wszystkim decydować i ludzie lubią na to wszystko mieć jakieś opcje. Zawsze możemy sobie to wszystko wyobrazić, jeśli tylko chcemy. Wypadków może niestety być bardzo dużo. To, że my uważamy wcale nie znaczy, że będziemy bezpieczni, ponieważ jest wiele innych kierowców, którzy takiego bezpieczeństwa na pewno nie będą nam gwarantować. O innych osobach na drodze też trzeba myśleć. Nie ma na to wszystko innej kwestii. Nikt za nas nie będzie decydował. Wszystko będzie naszą opcją i wszystko będzie na pewno tutaj jakąś naszą kwestią.

image Samochód to nie tylko przyjemność z jazdy ale również obowiązki zadbania o jego jego stan techniczny, obowiązkowe są badania stanu technicznego co rok, tak zwany przegląd techniczny, jednak czasami jak mamy starsze auto i dużo nim jeździmy warto wykonać takie badania częściej. Jest to dobre dla naszego bezpieczeństwa. Warto sprawdzić czy nie ma jakiś wycieków, w jakim stanie są hamulce czy też wahacze, to elementy, które bezpośrednio wpływają na nasze bezpieczeństwo, zarówno nas, naszej rodziny jak jedziemy razem jak i innych użytkowników dróg. Oczywiście oprócz tego warto jest zadbać o samochód, jeśli o niego nie będziemy dbali to po kilku latach czeka nas seria nieprzyjemnych naprawa, których w wielu wypadkach najzwyczajniej w świecie można uniknąć. Tak więc jeśli zdecydujemy się regularnie sprawdzać stan techniczny, dokonywać na bieżąco podstawowych napraw a do tego wymieniać elementy eksploatacyjne to mamy zdecydowanie większą szansę na to że nasz samochód będzie nam służył długimi latami.