Zakup samochodu to zazwyczaj spory wydatek, jeśli nie mamy zbyt dużo gotówki to pozostaje nam kupić samochód, który jest tani, wówczas mamy zazwyczaj dylemat w stylu jak kupić samochód tanio i dobrze. Nie jest to taka prosta sprawa, z drugiej jednak strony nie jest to niemożliwe i czasami warto jest pogrzebać i poszukać czegoś interesującego. Oczywiście najwięcej używanych samochodów trafia do nas za naszej zachodniej granicy, jednak coraz częściej też trafiają się samochody z polski. Najlepiej jeśli mamy taką możliwość kupić auto z polskiego salonu, które było do końca serwisowane w ASO, jednak im auto jest starsze tym ludzie mniej chętnie serwisują samochód w ASO ze względu na koszty. Takie auta najczęściej można znaleźć jeszcze w wieku kilku lat, kilkunasto letnie samochody z serwisem z ASO to białe kruki. Nie ma co się jednak zniechęcać, z całą pewnością będziemy w stanie znaleźć jakieś auto, warto jest z samochodem podjechać do mechanika, podłączyć go na komputer i wówczas możemy się sporo dowiedzieć. Kupujmy samochód rozważnie.

image Jednym z podstawowych parametrów naszego samochodu na jaki zwracamy uwagę, zwłaszcza w sytuacji kiedy całkiem sporo jeździmy bez dwóch zdań jest to ile spala paliwa na 100 kilometrów, jest to oczywiście ważne bo jeśli auto pali zbyt dużo to koszty jazdy takim samochodem są zbyt wysokie. Parametr ten nie jest sztywny dla każdego modelu i różnica może wynieść nawet kilkadziesiąt procent a to z tej prostej przyczyny że bardzo wiele zależy od tego w jaki sposób jeździmy. Jeżeli mamy tak zwaną ciężką nogę to wówczas musimy się nastawić na to że nasz samochód będzie spalał zdecydowanie więcej paliwa, jeżeli jednak potrafimy jeździć ekonomicznie to jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo pieniędzy. Generalnie nie warto sugerować się tym jakie spalanie pokazują producenci samochodów, ponieważ ich testy wykonywane są w warunkach laboratoryjnych co w sposób oczywisty nie oddaje rzeczywistości, dodatkowo zakładają oni idealne obroty, jednostki napędowe są naszykowane pod testy i w efekcie te spalanie jest dużo, dużo niższe.

Nie ma co ukrywać, że motoryzacja także na pewno w jakiś sposób będzie dla młodych. Wiele w tej kwestii będziemy mieli w tym swoich opcji. Nastolatkowie spokojnie mogą poruszać się za pomocą jakiś motorowerów, a osoby od 18 lat mogą jeździć samochodem, jeśli znajdą egzamin na prawo jazdy. Zawsze znajdzie się na to wszystko jakiś sposób. Chyba nikt nie będzie miał co ku temu żadnych wątpliwości. Zawsze znajdzie się na to jakaś opcja. Motoryzacja będzie dla młodych i nie trzeba mieć z tym wszystkim żadnych kłopotów. Zawsze można to jakoś sobie zrozumieć, jeśli tylko mamy ochotę. Chyba nikomu nie trzeba tego tłumaczyć. Wiele młodych osób korzysta z motoryzacji i śmiało można to wszystko sobie zauważyć. Na wszystkie kwestie jakoś będziemy mogli sobie pozwolić, jeśli tylko mamy ochotę. Wszystko leży w naszych opcjach. Wszystko będzie zależało tylko i wyłącznie od nas. Warto jest sobie to wszystko tylko przemyśleć. Nie trzeba się tutaj niczego obawiać. Na wszystko znajdzie się sposób. Młodzi także śmiało mogą korzystać z motoryzacji.

image Chyba w jakiś sposób można zrozumieć, że jeśli chodzi o motoryzację to na pewno zawsze będziemy mieli jakieś swoje prawa. Nie ma w tym na pewno nic złego. Zawsze na to wszystko znajdzie się jakiś sposób i jakieś rozwiązanie. Jednym z takich praw w tym wszystkim będzie to, że motoryzację może posiadać każdy i każdy może się nią interesować. Nie ma ograniczeń w tym wszystkim, no chyba, że po prostu będzie to wszystko jakoś wykraczać poza prawo. No, ale tego możemy mieć świadomość sami. Na to wszystko zawsze znajdzie się jakaś opcja. Każdy będzie miał swoje prawa, jeśli tylko chcemy. Niczego nie trzeba się obawiać. Zawsze na wiele będziemy mogli sobie pozwolić, jeśli tylko będziemy chcieli. Chyba każdy z nas będzie miał tego świadomość. Nikt za nas nie będzie decydował. Kwestii w tym wszystkim jest naprawdę wiele. Więc tylko próbujmy jak możemy. Nikt nam nie zabroni. Ludzie lubią mieć swoje kwestie. Każdy o tym na pewno wie. Korzystajmy jak tylko możemy, a na pewno nie pożałujemy tego wszystkiego.

Obecnie wykorzystywane silniki w samochodach mają wiele swoich zalet i to jest niewątpliwe, jednak mają również swoje wady i też o tym nie wolno zapominać. Podstawowa sprawa z jaką zazwyczaj się borykamy to spalanie, które zupełnie nie jest podobne do takiego jak deklaruje producent samochodów, co niestety nie jest zbyt dobre dla wiarygodności producenta, oczywiście oni mają swoje sposoby na obronienie swoich tez, jednak dla przeciętnego użytkownika nie jest to żadnym plusem. Podstawowa sprawa to spśób robienia pomiaru, czym innym jest pomiar w warunkach laboratoryjnych a czym inne jazda w trasie gdzie chociażby wiatr ma znaczny wpływ na ilość spalanego paliwa. Druga sprawa to szykowanie silników w taki sposób żeby jak najlepiej wypały na testach, co oczywiście jest swego rodzaju naciąganiem, ponieważ te warunki są zdecydowanie odmienne od warunków w jakich zazwyczaj samochody są użytkowane. Jeśli szukasz informacji o spalaniu zaglądaj lepiej na portale, które zbierają informacje o spalaniu na podstawie ankiet zamieszczonych przez użytkowników danego samochodu.

image Obecnie jest tendencja zgoła inna niż jeszcze niedawno np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie robiło się samochody wielkości ciężarówek i spalały beczkę paliwa, teraz dominuje zgoła odmienny trend a co za tym idzie obecnie producenci wszystko zmniejszają zarówno jeśli chodzi o rozmiar samochodów jak i ic spalanie, zwłaszcza ten drugi aspekt stał się niezmiernie ważnym wskaźnikiem, do tego stopnia że co niektórzy producenci żeby zyskiwać kolejne certyfikaty i homologacje. Głośna była ostatnio sprawa jednego z producentów niemieckich i ich wpadka na rynku w Stanach Zjednoczonych. Co dziwne jest to jednak bez sensu, ponieważ te nowoczesne samochody mają już naprawdę bardzo dobre wyniki w spalaniu i raczej powinny one każdego zadowolić. Ogólnie jednak tendencja do obniżanie tych parametrów powoduje że samochody są coraz bardziej zarzynane, ponieważ próbuje się wstawiać jak najmniejsze silniki i dochodzi do sytuacji że samochód ważący 2 tony jedzie na silniku 1.4. To nie wróży nic dobrego na dalszą metę.

Generalnie temat oszczędzania paliwa jest dość częsty, ponieważ jest ono dość drogie, chociaż akurat ostatnimi czasy sprawa tutaj się zmieniła i paliwa dość znacząco potaniały, ogólnie na spalanie paliwa wpływa kilka czynników. Oczywiście podstawowym jest to jakiego rodzaju mamy silnik, jakiej pojemności oraz to czy poruszamy się głównie po trasach czy też po mieście. Duży wpływ na spalanie oprócz tego ma sposób naszej jazdy, ale to akurat jest element, który chyba najtrudniej jest poprawić ze względu na przyzwyczajenia, ogólnie jeśli nauczyliśmy się od początku jeździć źle to mamy problem, częste zrywy i hamowanie tuż przed światłami nie należą do ekonomicznej jazdy, im płynnej jedziemy na jednym biegu tym mniejsze jest spalanie naszego samochodu. Inna sprawa to jazda po autostradzie, generalnie w każdym samochodzie znajdziemy taką ilość obrotów silnika, której przekroczenie powoduje że w baku otwiera się popularny „wir” i wówczas spalanie gwałtownie skacze do góry. Tak więc warto jest wyczuć ten moment, zwłaszcza w przypadku długiej trasy.

image Jeśli korzysta się z samochodu i jeśli jeździ się nim niemalże na co dzień, to nieuniknione będzie to, aby po prostu go opłacać. Bez wszystkich opłat nie możemy poruszać się danym samochodem, ponieważ będzie to niezgodne z przepisami. Aby móc normalnie się poruszać musimy mieć aktualny przegląd i opłacone OC. Więc jeśli ma być to wszystko aktualne to musimy to wszystko zapłacić. Inaczej nie ma opcji, aby gdziekolwiek pojechać. No chyba, że będziemy łamali przepisy. Można sobie to jakoś wszystko przemyśleć, jeśli tylko chcemy. Ale naprawdę mimo wszystko innego sposobu na to nie będzie. Składki na szczęście nie są takie duże i opłaca się je tylko i wyłącznie raz w roku. Więc chyba można sobie pozwolić na to, aby przez rok odkładać na zapłacenie czegoś. Oczywiście mogą występować jeszcze dodatkowe opłaty, ale to tylko i wyłącznie wtedy, kiedy sami się na nie zdecydujemy. Nie wszystko jest obowiązkowe. Resztą zabezpieczamy sami siebie. To my wybieramy w jaki sposób chcemy decydować o swoich opłatach dla samochodu.

image Generalnie często jest tak że rozmawiając o samochodach czy przejechanych trasach jednym z podstawowych tematów dyskusji jest to ile spalił samochód, generalnie jest to wyznacznik zarówno kosztów spalania jak i jakości samochodu. Bardzo dużo zależy od tego jaki mamy silnik w samochodzie i jak szybko jeździmy, inaczej spala benzyna a inaczej olej napędowy, jeszcze inne spalanie będziemy mieli w przypadku poruszania się samochodem z napędem gazowym. Generalnie obecnie trudno jest zmniejszyć spalanie paliwa od strony nazwijmy to technicznej, kiedyś stosowało się różne mieszanki, które pozwalały obniżyć spalanie, obecnie to nie przejdzie ze względu na specjalistyczne konstrukcje silników. Najprościej jest obniżyć spalanie poprzez ekonomiczną jazdę, zarówno po mieście jak i w trasie. Z drugiej strony jeśli o trasie mowa to pamiętajmy że samochód z napędem Diesla spali o wiele mniej przy dużej prędkości niż samochód z benzyną, wynika z to konstrukcji silników i tego raczej nie przeskoczymy.