Zanim pokusimy się o zakup nowych opon letnich koniecznie powinniśmy poznać kryteria, jakimi każdy kierowca powinien się kierować podczas zakupu. Co więc powinniśmy wziąć pod uwagę? Przede wszystkim ważne jest dla nich była, aby droga hamowania była jak najkrótsza. Jak się okazuje w praktyce hamowanie wbrew pozorom jest niebywale ważne nie tylko dla kierowcy, ale również dla pozostałych uczestników ruchu. To dzięki temu manewrowi jesteśmy w stanie uniknąć wielu stłuczek, kolizji i gorszych wypadków. Dlatego w różnego rodzaju testach na pierwszym miejscu zostały odrzucone te opony, które niestety dla nich miały bardzo długą drogę hamowania. Dla naukowców nie liczyło się to, że mogły być one powszechnie polecane, czy mieć znane marki. Jak się również okazało pod żadnym pozorem nie należy kupować chińskich produktów, nawet jeśli będą zachwalane przez sprzedawców i miały bardzo niską cenę. Dlaczego? Okazuje się, że chińskie opony są specjalistkami od dłuższego hamowania. Droga hamowania wydłużona jest nawet do 15 metrów.

image Testy opon, to podstawa udanego zakupu. Nie powiedziane jest, abyśmy sami testowali każde opony, ponieważ nie jesteśmy w stanie wydać opinii dla wszystkich, a poza tym możemy nie znać się na wszystkich parametrach. Najważniejsze jest to, aby przejrzeć takie testy w Internecie. Wierzcie mi, że jest tam tego mnóstwo. Ostatnie jakie znalazłam, to test 15 modeli opon letnich w rozmiarze 205/55 R 16. Wiele osób faktycznie śmieje się, że oponiarskie castingi można traktować, jak te do programów rozrywkowych. Mogą się oni śmiać, jednak powinni wiedzieć, że przeprowadzone testy mają służyć zweryfikowaniu opon, które będą dla nas najbezpieczniejsze, dlatego są tak ważne. Jeżeli ktoś nie ufa takim testom, to oczywiście ma do tego prawo, jednak niech nie liczy na to, że wybierze idealne opony do swojego samochodu. Fakt, może tak twierdzić, jeżeli pozjadał wszystkie rozumy, jednak ja nie liczyłabym na to. Bez przejrzenia choćby jednego testu nie jest to możliwe. Dlatego lepiej poświęcić temu choćby chwilę czasu.

Kiedy chcemy kupić dobre opony, najlepiej jest ufać swoim przekonaniom. Do nich możemy dojść w momencie, kiedy przejrzymy przeprowadzone na modelach testy. W Internecie można znaleźć bardzo dużo takich testów, w których zobaczymy, że sucha nawierzchnia nie sprawia testowanym oponom praktycznie żadnego problemu. We wszystkich testach najlepiej wypadły opony Firestone TZ300a. to dzięki temu są jednymi z najczęściej kupowanych na rynku na lato. Jeśli jednak chodzi o mokrą nawierzchnię, wyniki już nie były takie zadowalające. Jak się okazuje, badając 16 modeli tylko 7 uznano za dobre i to one zostały uznane za zwycięskie. Jak się okazuje opony mają również wpływ na zużycie paliwa. Najlepsze, jeśli chodzi o tę kwestię okazały się opony Pirelli Cinturato P1, zaś jeśli chodzi o długoterminową perspektywę używania opon, to wygrały bezapelacyjnie Michelin Energy Saver, które mają najmniejsze wśród badanych modeli zużycie bieżnika, dzięki czemu możliwe są duże przebiegi. Jak widać nie ma opon idealnych, które doskonale wypadłyby w każdym teście.

image Wbrew pozorom opony w samochodzie są jedną z ważniejszych rzeczy. Bez nich z pewnością nigdzie nie pojedziemy, bo na samych felgach się nie da. Zanim zdecydujemy się na zakup opon, najlepiej przejrzeć wszystkie dostępne w Internecie i na rynku testy. Okazuje się bowiem, że jak to powszechnie się przyjęło – cena wcale nie musi być wyznacznikiem dobrej jakości. Okazuje się, że często zdarza się, tak, że te opony, które są tańsze są lepsze od tych droższych. W przeprowadzonym przez naukowców teście wzięło udział 16 modeli ogumienia letniego. Po badaniach wyniki pokazały, że 7 z nich uznano za dobre, 6 za dostateczne, dwa z nich uznano za mierne, a jeden za niedostateczny, zupełnie nie nadający się do użytku. Tymi niedostatecznymi okazały się opony Chenshan CBR66. Stwierdzono, że kompletnie nie radzą sobie na mokrej nawierzchni. Nie wszystko jednak było w nim takie złe. Otrzymał najlepszą ocenę za zużycie bieżnika, ale jest małe pocieszenie, kiedy opona, którą kupują luzie nie zalicza testu przyspieszonego zużycia nawet wg normy DIN.

Motoryzacja jest naprawdę ogólnodostępna i każdy mimo wszystko jakoś chciały z niej korzystać. Przecież tak wiele nam w życiu ułatwia i na tak wiele może nam pozwolić, jeśli tylko chcemy. Na pewno nic nie stoi nam na przeszkodzie i na pewno niczego nie trzeba się obawiać. Jakoś na spokojnie można się tym zainteresować. Każdy chce korzystać i raczej będzie to wszystko dla każdego oczywiste. Nie ma żadnych kłopotów z tym, ani nie ma z tym żadnych przeciwwskazań. Na wszystko znajdzie się sposób i na wszystko znajdzie się jakaś opcja. Każdy wiele ma na to swoich sposobów. Każdy chce korzystać, ponieważ będzie to wszystko niezwykle wygodne i każdy będzie na to mógł znaleźć jakieś rozwiązanie. Nie trzeba się tego bać, ani nie trzeba się tego obawiać. Na wszystko znajdziemy swoje opcje i na wszystko znajdziemy swoje prawa. Każdy znajdzie na to jakieś swoje sposoby. Nie ma z tym kłopotów. Każdy chce korzystać i każdy jak najbardziej korzystać z tego wszystkiego może. Nic nie będzie nam nigdy stało na przeszkodzie. Zastanówmy się nad tym, jeśli tylko chcemy.

Nie ma co ukrywać, że motoryzacja na pewno będzie nam przynosiła całe mnóstwo różnych opcji. Każdy o tym wie i każdy może mieć tego świadomość. Na spokojnie zawsze nad tym wszystkim można się jakoś zastanowić. Wszystko będzie dla nas i wszystko będzie naszą opcją, jeśli tylko chcemy. Motoryzacja może być dla nas i jakoś na spokojnie należy sobie to wszystko uszanować. Nikt inny za nas nie wybierze, ani nikt inny wszystkiego za nas nie zrobi. Opcje jak najbardziej będą dla nas i każdy znajdzie na to jakiś swój sposób. Nie ma z tym nic złego, ani nie ma z tym problemu. Trzeba jakoś na spokojnie to wszystko zrozumieć. Jest wiele opcji i nie ma co ukrywać, że będzie to wszystko niezwykle ważne. Opcje są dla ludzi i jakoś zawsze na nie można sobie pozwolić. Każdy będzie w stanie jakoś się tym zainteresować. Nic nie stoi nam na przeszkodzie, ani nikt za nas nie wybiera. Wiele będzie od nas zależało. Każdy z nas o tym wie i każdy z nas na pewno znajdzie w tym jakieś możliwości. Każdy na pewno jakoś to wszystko może sobie przemyśleć.

Kiedy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami samochodu musimy liczyć się z tym, że nie tylko będziemy wszędzie wygodnie podróżować, ale również z tym, że będziemy musieli wymieniać w nim części. Jedną z nich, dość istotną są opony. Każdy kierowca bowiem wie, że nie może jeździć cały rok na jednych oponach (chyba, że są to opony całoroczne, ale te nie należą do najlepszych). Najlepiej jest, aby zmieniać opony na letnie i zimowe. Wówczas mamy pewność, że nasze auto ma odpowiednią przyczepność i żadne poślizgi nie są nam straszne. Zanim kupimy odpowiednie dla nas opony, lepiej, abyśmy przejrzeli testy. Okazuje się bowiem, że cena wcale nie jest wyznacznikiem jakości i te tańsze mogą być o wiele lepsze od tych droższych. Takie testy bez problemu znajdziemy w sieci. Pomogą nam one wybrać odpowiednie ogumienie dla naszego auta. W jednym z testów wybrano 16 typów opon. Po wykonaniu testów tylko siedem z nich uznano za dobre i godne polecenia. Pozostałe były dobre, albo nie nadawały się do użytku.

image Kiedy siadamy za kierownicę naszego samochodu musimy liczyć się ze wszystkimi niedogodnościami, które spotkamy na drodze. Jednymi z nich są zamazane szyby. Często zdarza się to w momencie, kiedy za oknami panuje sroga zima, albo już przedwiośnie. Wówczas na sto procent może dojść do sytuacji, kiedy podczas podróży na naszej szybie pojawi się błoto spod kół innych aut. Wówczas nie pozostanie nam nic innego, jak tylko użyć naszego płynu do spryskiwaczy. Jednak nikt nie lubi tego robić, ponieważ zazwyczaj towarzyszy mu dziwny zapach, od którego z reguły wszystkich boli głowa. Powinniśmy sobie zdać sprawę z tego, że w takim płynie jest ogromna ilość związków chemicznych, które powodują uszkodzenia naszego zdrowia. Dlatego wielu kierowców decyduje się na własnoręcznie zrobiony płyn. Jest on o wiele zdrowszy dla nas, jednak niezbyt dobry dla karoserii czy innych części naszego samochodu. Każdy kierowca musi sam zdać sobie sprawę z tego, co jest dla niego ważniejsze – zdrowie czy kondycja jego samochodu.