image Samochody są nazywane bardzo drogimi zabawkami i w istocie dla przeciętnego człowieka wydatek rzędu trzydziestu lub czterdziestu tysięcy jest drogi, ale czy ktoś się zastanawiał ile kosztują prawdziwe cacka? Odpowiem wam, że na pewno zastanawiała się firma Forbes. Forbes jest to amerykański dwutygodnik biznesowy założony w 1917 roku zajmujący się zazwyczaj listami zawierającymi ludzi najbogatszych na ziemi, najbogatszych w Stanach zjednoczonych czy najbogatszych spółek, ale zajmuję się czasem innymi rzeczami. Więc, jak co roku owy magazyny sporządził listę najdroższych samochodów świata. Niektóre wyniki są oszałamiające, na przykład zwycięzca przeglądu z 2007 roku Lamborghini Murcielago LP 670 SV kosztował nie bagatela 2 miliony 360 tysięcy dolarów. Jest to oszałamiająca kwota dla zwykłego człowieka za samochód, ale jak widać osiągana. Inne samochody z listy są jednak tańsze, piętnasty na liście Spyker C8 double 12S kosztuje „zaledwie” 325 tysięcy dolarów. Nie będę wypisywał całej listy, kto jest zainteresowany sam pewnie znajdzie a wypisze najdroższe samochody. Więc poza wspomnianym zwycięzca nikt więcej nie przekroczył sumy 2 milionów, na drugim miejscu znajduje się Buggati Veyron kosztujący 1 milion i 160 tysięcy dolarów, trzecie miejsce przypadło Pagani Zonda za niecałe 850 tysięcy dolarów, niewiele tańsze jest Maserati MC12 – wydatek na to cudo to około 830 tysięcy dolarów, reszta samochodów kosztuje już poniżej siedmiuset tysięcy. Samochody z tej listy są na pewno marzeniem niejednego faceta, niestety zazwyczaj kupują je bogaci biznesmeni, którzy nawet nie mają czasu nimi pojeździć.

Gdy i to nie wypali to zostaje nam zabezpieczenie rzeczowe, możemy zastawić nasze rzeczy lub nawet prawa do czegoś a nawet możemy zastawić nasze mieszkanie ( zastawianie nieruchomości nazywa się hipoteką). Przyjmijmy, że któraś z tych opcji wypaliła, dostaniemy kredyt samochodowy na nasze wymarzone auto, ale musimy jeszcze ustalić czas spłaty kredytu. Wiadomo im dłużej będziemy go spłacać tym większe będą odsetki, ale należy wybrać taka opcje abyśmy byli w stanie płacić na czas. Wszystko powinno już być gotowe, złożyliśmy wniosek, znaleźliśmy formę zabezpieczenia, wybraliśmy czas spłaty, więc zostaje ostatnia, najważniejsza część – kupno samochodu! Niestety w tym już państwu nie pomogę, bo nie o tym jest ten artykuł, ale mam nadzieję, że uda wam się wybrać idealny samochód na długie lata i życzę wam, aby wasz samochód służył wam tak długo a może i dłużej jak wasze raty. Tym o to żarcikiem kończę artykuł, mam nadzieję, że wam się podobał a co najważniejsze pomógł zdobyć ten idealny samochód

image Najtrudniejszym elementem takiego wniosku jest właśnie proponowana forma zabezpieczenia, banki nie chcą pożyczać takich sum pieniędzy na ślepo. Mamy tutaj kilka opcji pierwszą z nich jest znalezienie poręczyciela. Poręczyciel jest to osoba fizyczna lub prawna, która zobowiązuje się do spłaty naszego kredytu, włącznie z odsetkami, jeśli my nie spłacimy go w terminie, krótko rzecz biorąc spłaci go za nas i dlatego właśnie tak ciężko znaleźć poręczyciela, ponieważ ta osoba musi nam ufać w stu procentach a w obecnych czasach ciężko o takie zaufanie. Jeśli nie znajdziemy nikogo chętnego poręczyć za nas to jeszcze nie koniec świata, wciąż mamy szanse na kupno naszego wymarzonego samochodu. W pewnych sytuacjach to sam bank może za nas poręczyć, jeśli jesteśmy stałymi klientami, nigdy nie zwlekaliśmy z płaceniem rat i wszystko robiliśmy na czas to możemy się ubiegać o gwarancje bankową.

Pewnie każdy z was marzy o nowym samochodzie, dla jednych będzie to może nawet pierwszy samochód, niestety takie marzenia są drogie i zazwyczaj nie obędzie się bez pożyczki. Na szczęście możemy wziąć kredyt samochodowy. Teraz pytanie, z czym to się je? Czym dokładnie jest i czym charakteryzuje się kredyt samochodowy. Jest to jeden z rodzajów kredytów bankowych przeznaczony dla osób fizycznych ( w odróżnieniu od kredytów gospodarczych przeznaczonych dla firm). Kredyt jak to kredyt jest to po prostu pożyczka, bank udziela nam długoterminowej pożyczki, która spłacamy w ustalonych ratach płacąc prowizje i odsetki. W tym dokładnym przypadku dostajemy kredyt samochodowy na zakup właśnie samochodu. Od czego w ogóle zaczynamy? Na początku trzeba napisać wniosek o kredyt samochodowy. Wniosek kredytowy musi zawierać kilka bardzo ważnych informacji, takich jak kwotę kredytu, jego cel, termin spłaty kredytu, proponowany formy zabezpieczenia ( możemy zdobyć na przykład poręczyciela albo zastawić dom pod hipotekę, ale więcej o formach zabezpieczenia napisze później) i na końcu informację o naszych innych kredytach, jeśli takowe posiadamy.

image Ojciec Winchester, kupił go w latach 70tych z giełdy używanych samochodów, był to, jeśli dobrze pamiętam Chevrolet impala rocznik 1968, idealny kształt nadający samochodowi jego dostojność i magie. Samochód ten wiele przeszedł, różne wypadki, w tym jeden bardzo poważny, że praktycznie nadawał się na złom i pewnie by tam wylądował, ale historia tego samochodu, jego magia kazała braciom odbudować go, wydali więcej niż samochód był wart, ponieważ miał on dla nich wartość symboliczną.Z tego powodu ma on również wartość sentymentalną dla mnie i mimo, że nie miałem nigdy tego samochodu to postaram się go kupić, poczuć tę magie, te wolność i każdemu życzę, aby znalazł swój ukochany samochód. Niestety zdaje sobie sprawę, że nowoczesne samochody są tak jakby pozbawione duszy, przynajmniej w moim odczuciu, nawet najnowsze modele chevroleta nie podobają mi się tak jak ten stary. Może jestem po prostu sentymentalny, może serial tak na mnie wpłynął a może po prostu tamten samochód jest magiczny.

Dla porównania podam, że w ciągu 40 lat sprzedano łącznie 13 milionów egzemplarzy tego modelu i czyni go to najlepiej sprzedającym się luksusowym samochodem wszechczasów. Tym bardziej liczba 1 miliona w ciągu roku wydaje się rewelacyjna. Niektórzy mogą zastanawiać się, czemu akurat o tym piszę, maja trochę racji, w Polsce Chevrolet impala jest nieznany i powinienem pisać raczej o fiacie aniżeli o chevrolecie, dodatkowo sam nie posiadam tego wyjątkowego samochodu, ale jest jeden ważny powód, dla którego się w nim zakochałem. Tym powodem jest amerykańskie serial fantastyczny „Supernatural”, serial ten wbrew pozorom nie opowiada o tajemniczym, myślącym samochodzie a o dwóch braciach, którzy walczą z demonami, duchami, dopelgangerami, wampirami i innymi stworzeniami z piekła rodem, jeżdżąc po całych Stanach zjednoczonych w swoim chevrolecie impala. Nie będę za bardzo rozwodził się o serialu, ale samochód dla braci Winchester był bardzo ważny, z racji częstych wyjazdów był praktycznie ich domem.

image Chevrolet impala najbardziej luksusowy samochód wszechczasów, co jest w nim takiego wyjątkowego? Zacznijmy jednak od początku. Chevrolet impala pierwszy raz został wyprodukowany w 1958 roku, był tak popularny, że jego różne wersje były wydawane aż do 1996 roku. Prawie 40 lat historii jednego samochodu, ale to nie był zwykły samochód. Jak to określił Ed Cole (główny technik firmy Chevrolet pod koniec lat 50tych) był to najbardziej prestiżowy samochód w zasięgu przeciętnego człowieka. Właśnie cena Chevroleta impali, jego dostępność, są fundamentami jego legendy. Ten samochód przez długie lata był marzeniem milionów amerykańskich chłopaków i co ważniejsze, było to marzenie, które się ziszczało. Podam teraz trochę suchych faktów, które pomogą zrozumieć istotę tego fenomenu.
W 1965 roku Chevrolet impala osiągnął zdumiewający poziom sprzedaży, który wyniósł ponad 1 000 000 egzemplarzy, był to swoisty rekord, nieosiągalny dla wielu zwłaszcza, że mówimy o latach 60tych, gdzie samochód był oznaką luksusu.