Bardzo często przyczyną jest tutaj nieuwaga kierowców, niekiedy brak umiejętności poruszania się po oblodzonych drogach, nie ma testów i badań, które jednoznacznie wykazałyby, że kierowcy z samochodami z uniwersalnym ogumieniem częściej padają ofiarą tego typu kolizji, nie mniej jednak zawsze przydają się zimą dobre, sprawdzone w wielu testach drogowych, opony zimowe. Pewnie, że opony zimowe same w sobie nie zapewnią nikomu bezpieczeństwa na drodze, jednakże niemniej pewne jest to, że na zimówkach samochód zachowuje się stabilniej, pewniej i po prostu bezpieczniej. Krótsza jest droga hamowania, pewniejsze właściwości jezdna, o niebo lepsza niż w przypadku uniwersalnego ogumienia przyczepność na oblodzonej nawierzchni. Ryzyko kolizji istnieje zawsze, jednak skoro można je w znacznym stopniu zminimalizować, z pewnością nie zaszkodzi zainwestować w dobre ogumienie zimowe. Zima może się wówczas nie taką straszną okazać jak ją malują w mediach, gdzie drogowcy głowią się, co tu zrobić, by w przyszłym roku zaskoczyć zimę.

image Zimy w Polsce mają to do siebie, że czasami zaskakują drogowców, co roku przecież słyszy się, że nasi drogowcy nie byli przygotowani na tak wielką i nagłą falę przymrozków i opadów śniegu. To że nasi drogowcy regularnie są zaskakiwani, nie znaczy, że kierowcy nie mogą się odpowiednio przygotować do zimy, każdy przezorny jest, jak się zwykło mawiać, ubezpieczony, zatem nie warto ryzykować i czekać, aż uniwersalne ogumienie w naszym aucie zacznie powodować, że żaden zakręt nie jest bezpieczny, że śliska nawierzchnia wiązać się będzie z niekontrolowanymi poślizgami. Zimą, jak wiadomo, nie jest trudno o taki poślizg, nie jest przecież zimową porą ciężko o drobne stłuczki, nie są rzadkością wypadki drogowe. Znamienne, że zimą dochodzi raczej w większej mierze do w miarę drobnych kolizji, kierowcy zazwyczaj nie rozwijają podczas mrozów i oblodzonej nawierzchni zbyt wielkich prędkości, ale nader często dochodzi do drobnych wypadków, zarysowań, potłuczeń karoserii.

Nic nam nie dadzą najlepsze systemy, najnowocześniejsze mechanizmy, skoro zapomnimy o odpowiednim ogumieniu do naszego pojazdu. Należy zawsze pamiętać, że zimą stosować powinniśmy opony zimowe, czyli takie, które dadzą nam poczucie pewności w prowadzeniu pojazdu, oczywiście znaleźć można i takich malkontentów, którzy powiedzą, że zimą to tylko na łańcuchach można bezpiecznie jeździć. Oczywiście może coś w tym jest, ale w Polsce na drogach nie można poruszać się z łańcuchami na kołach, zatem nic innego nie pozostaje kierowcom, jak stosowanie ogumienia zimowego, które jak potwierdzają to testy znacznie skracają drogę hamowania, znacznie wpływają tym samym na bezpieczeństwo na drodze. Z kolei dobre, uznanego na całym świecie producenta, sprawdzone opony letnie sprawiają, że samochód nieźle radzi sobie podczas wysokich temperatur, dobrze trzyma się w zakrętach podczas jazdy na suchej nawierzchni, świetnie radzi sobie również podczas jazdy na nawierzchni mokrej podczas wielkich ulew.

image Wiele rzeczy, czynników odpowiada za bezpieczną jazdę na drodze, z pewnością duży wpływ ma stan techniczny samochodu, nowe pojazdy stwarzają komfort bezpiecznej jazdy, dają poczucie, że wszystko w nich działa jak należy, kierowca wie, że wszystkie mechanizmy są nowe i nie będą raczej sprawiać większych problemów. Ale liczy się oczywiście także klasa samochodu, liczne testy pokazują, które marki i modele są szczególnie bezpieczne, które z kolei nie stanowią dla klienta zbyt dobrej pod względem bezpieczeństwa oferty. Wreszcie samo wyposażenie samochodu ma tutaj duże znaczenie, poduszki powietrzne, wspomagania układu kierowniczego i hamulcowego, systemy ABS to tylko niektóre elementy wyposażenia samochodu z zakresu bezpieczeństwa. Przydatne mogą się okazać także odpowiednio skonstruowane pasy bezpieczeństwa, kontrolowane strefy zgniotu, specjalne aktywne zagłówki, siedziska. Ale nie można zapominać, że bardzo ważne są także odpowiednie opony, które trzeba w zależności od warunków panujących na drodze wymieniać.

Można także sobie nabyć nowoczesne opony letnie, które będą odporne na zjawiska poślizgu podczas mokrej nawierzchni, kiedy to może niejednokrotnie dojść do sytuacji, podczas której koła tracą, nawet na moment, ale być może przełomowy, decydujący moment kontakt z nawierzchnią. Niebezpieczeństwo jest wtedy znaczne, ale nowoczesne opony letnie radzą sobie wtedy doskonale i, jeśli kierowca będzie pamiętał, że on sam ostatecznie odpowiada za bezpieczeństwo na drodze, znaczne szanse są na dojechanie do miejsca docelowego bez niepotrzebnych, przykrych niespodzianek. Letnie ogumienie nowej ery to opony wykonane ze specjalnych mieszanek, opona letnia ma specjalnie zaprojektowany bieżnik odprowadzający wodę, zimowe zaś konstrukcje doskonale radzą sobie z drogami śliskimi, oblodzonymi, z niskimi temperaturami tak powietrza jak i nawierzchni. Dzisiejsze nowoczesne opony sezonowe to oczywiście wielki komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i krótka droga hamowania, a w przypadku tej ostatniej decydujące mogą okazać się już nawet nie metry, lecz centymetry.

image Współczesna opona samochodowa coraz bardziej odbiega już swym wyglądem i właściwościami od opon stosowanych przed laty. Kiedyś nikt nie przejmował się lamelowaniem opony, układem rowków, kształtem bieżnika, nie zawsze zdawano sobie sprawę, że opona ma być bezpieczna i sprawiać, by samochód zachowywał się na drodze pewnie, bezpiecznie. Dzisiaj wiadomo, że za bezpieczeństwo kierowców i pasażerów w dużej mierze odpowiada właśnie odpowiednia opona, dobre ogumienia, które będzie przystosowane do określonych warunków klimatycznych, odpowiednich warunków panujących na drodze. Zależy producentom ogumienia samochodowego, żeby wytwarzać coraz bezpieczniejsze, coraz lepsze opony, klientom zaś zależy na tym, by ich podróż przebiegała bezstresowo. Nie zawsze jest to możliwe, ale można ryzyko znacznie już dzisiaj zminimalizować, można bowiem kupić sobie odpowiednie opony zimowe, które być może pozwolą kierowcy wyjść z niejednej podbramkowej na drodze sytuacji.