Bezpieczna zima

Mamy za oknami obecnie zimę i już od pewnego czasu możemy zaobserwować opady śniegu. Od kilkunastu dni wszędzie widoczny jest śnieg, co sprawia że bezpieczeństwo na drogach jest coraz gorsze. Warunki coraz trudniejsze i ogólnie jeździ się coraz trudniej. Dzisiaj postaram się przedstawić kilka informacji o tym co zrobić żeby jeździło nam się po drogach bezpieczniej.
To co wydaje się oczywiste, jednak takie dla każdego nie jest. Pierwsza sprawa i bardzo ważna to dokładnie oczyścić samochód ze śniegu i lodu. Bezwzględnie musimy pamiętać o oczyszczeniu przedniej szyby. To ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo na drogach i nasze bezpieczne dotarcie do celu. Zasada oczyszczania szyby przedniej jest taka, że powinniśmy oczyścić wszystko to co normalnie ma w zasięgu wycieraczka.

Tak przewidzieli konstruktorzy, że tyle musimy mieć punktu widzenia, aby bezpiecznie jechać samochodem. Oczywiście nie tylko przednią szybę musimy czyścić. Również dokładnie należy wyczyścić szyby boczne jak i tyle. Koniecznie także należy dokładnie wyczyścić lusterka.
Pamiętajmy również o tym aby pozbyć się śniegu z dachu jak i również przedniej maski. Jeżeli tego nie zrobimy może nam niespodziewanie spaść śnieg i w najmniej odpowiednim momencie ograniczyć widoczność. Oczywiście również narażamy się na to że dostaniemy mandat, jeżeli będziemy poruszać się nie odśnieżonym samochodem.
Jednym z największych zagrożeń podczas zimowej jazdy jest oblodzenie drogi. Zazwyczaj najbardziej niebezpiecznie i tam dochodzi do największej ilości stłuczek czy wypadków to wiadukty i mosty. Również na nasypach jak i w często spotykanych koleinach. To są takie miejsca, gdzie bardzo łatwo jest wpaść w poślizg. Powinniśmy pamiętać o tym że w zimie, nawet przy niewielkich temperaturach dodatnich jezdnia również nadal jest zamarznięta. To powoduje że pomimo że wydaje nam się że nie powinno być ślisko może doprowadzić do tego że wpadniemy w poślizg w najmniej odpowiednim momencie.

Tagi dodane do tego wpisu tematycznego: , , ,