Mamy za oknami obecnie zimę i już od pewnego czasu możemy zaobserwować opady śniegu. Od kilkunastu dni wszędzie widoczny jest śnieg, co sprawia że bezpieczeństwo na drogach jest coraz gorsze. Warunki coraz trudniejsze i ogólnie jeździ się coraz trudniej. Dzisiaj postaram się przedstawić kilka informacji o tym co zrobić żeby jeździło nam się po drogach bezpieczniej.
To co wydaje się oczywiste, jednak takie dla każdego nie jest. Pierwsza sprawa i bardzo ważna to dokładnie oczyścić samochód ze śniegu i lodu. Bezwzględnie musimy pamiętać o oczyszczeniu przedniej szyby. To ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo na drogach i nasze bezpieczne dotarcie do celu. Zasada oczyszczania szyby przedniej jest taka, że powinniśmy oczyścić wszystko to co normalnie ma w zasięgu wycieraczka.

Tak przewidzieli konstruktorzy, że tyle musimy mieć punktu widzenia, aby bezpiecznie jechać samochodem. Oczywiście nie tylko przednią szybę musimy czyścić. Również dokładnie należy wyczyścić szyby boczne jak i tyle. Koniecznie także należy dokładnie wyczyścić lusterka.
Pamiętajmy również o tym aby pozbyć się śniegu z dachu jak i również przedniej maski. Jeżeli tego nie zrobimy może nam niespodziewanie spaść śnieg i w najmniej odpowiednim momencie ograniczyć widoczność. Oczywiście również narażamy się na to że dostaniemy mandat, jeżeli będziemy poruszać się nie odśnieżonym samochodem.
Jednym z największych zagrożeń podczas zimowej jazdy jest oblodzenie drogi. Zazwyczaj najbardziej niebezpiecznie i tam dochodzi do największej ilości stłuczek czy wypadków to wiadukty i mosty. Również na nasypach jak i w często spotykanych koleinach. To są takie miejsca, gdzie bardzo łatwo jest wpaść w poślizg. Powinniśmy pamiętać o tym że w zimie, nawet przy niewielkich temperaturach dodatnich jezdnia również nadal jest zamarznięta. To powoduje że pomimo że wydaje nam się że nie powinno być ślisko może doprowadzić do tego że wpadniemy w poślizg w najmniej odpowiednim momencie.

Trzy punktowe pasy bezpieczeństwa mają już przeszło 50 lat. Oczywiście w Skandynawii pierwszymi samochodami, które zostały wyposażone w tego rodzaju zabezpieczenie były samochody marki Volvo. Warto również w tym miejscu wspomnieć że szwedzki producent był pierwszym producentem, który wyposażył w standardzie swoje samochody w pasy trzy punktowe. Warto również z dziedziny bezpieczeństwa wiedzieć, że dbający o bezpieczeństwo koncern, jednak nie tylko posiadaczy tej marki ale i innych zastrzegł pasy trzy punktowe patentem, jednak na zasadach otwartych. Oznacza to nie mniej nie więcej a to że każdy kto chciał to mógł wykorzystać ten patent. W dzisiejszych czasach pasy trzy punktowe są montowane we wszystkich samochodach na całym świecie. Pasy są podstawowym elementem zabezpieczenia pasażerów jak i kierowców w nowoczesnych samochodach. Oczywiście również są inne elementy, które wpływają na bezpieczeństwo podczas jazda. Między innymi mam tutaj na myśli poduszki powietrzne jak i ograniczniki siły montowane w pasach. Właściwie wiadomo że pasy uratowały życie lub zdrowie bardzo wielu ludzi, nie dysponujemy danymi o jakie dokładnie chodzi ilości, jednak można przypuszczać że są one dość znaczne. Problem z oszacowaniem wynika z tego, że nie jest prowadzony żaden ogólno światowy rejestr, który mógłby dać odpowiedź na powyższe pytanie.

Pomimo braku takich danych, firma Volvo na podstawie własnych badań, jak również samodzielnie zebranych statystyk szacuje że życie takim pasom zawdzięcza przeszło milion osób, co sami musimy przyznać jest liczną zaprawdę robiącą wrażenie. Wyliczenia wzięto w ten sposób że na podstawie dostępnych wypadków, wyliczono wielokrotność poważnych wypadków.
Obecnie Volvo opracowuje systemy, które mają zapobiegać wypadkom z udziałem pieszych. Ostatnim z dokonań inżynierów w tej materii jest skonstruowanie manekina, kótry imituje pieszego. Celem obecnych badań jest ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie wypadków z udziałem pieszych.

Fryzur u ludzi jest bez liku, wymieniać można je bardzo długo. Włosy są zarówno długi jak i krótkie, jednak znajdziemy również pól krótkie a może pół długie? Fryzury szykowane na najróżniejsze wydarzenia w naszym życiu jak śluby czy chrzciny. Oczywiście każdy chce wyglądać modnie, zwłaszcza, że co chwilę pokazują się nowe style i nowe fryzury są modne. My jednak paradoksalnie dzisiaj nie będziemy zastanawiali się nad wyborem fryzury. Zajmiemy się dzisiaj rzeczą bardziej przyziemną. Mianowicie chodzi mi o wpływ poszczególnych fryzur na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Teoretycznie nie ma to wpływu, jednak nic bardziej mylnego. Zbadano ostatnimi czasy fryzury kobiet, okazało się że 67% kobiet ma na głowie modne fryzury. To jest oczywiście pozytywna wiadomość, jednak problemem jest to że taki sam odsetek fryzur, tych modnych jest niebezpieczna i utrudnia prawidłową widoczność podczas jazdy. Oczywiście to właśnie z ograniczenia widoczności w głównej mierze wynika niebezpieczeństwo.

Co niezmiernie ciekawe, nawet powstały specjalne zestawienia na zasadzie rankingu, które przedstawiają najbardziej niebezpieczne fryzury podczas jazdy samochodem. Oczywiście jak łatwo jest się domyślić za najbardziej niebezpieczne uchodzą te fryzury, które zasłaniają oczy. Czyli wszelkie uczesania, które mają zasłaniającą oczy grzywkę. Gdybyśmy się nad tym zastanowili i porozglądali po znajomych to zauważymy, że pośród naszych znajomych wiele kobiet będzie miało właśnie opadające na twarz fryzury i długi grzywki. Oczywiście nawet nosząc długie włosy i grzywki, również można sobie z tym poradzić, wystarczy, aby w odpowiedni sposób przygotować Siudo jazdy i odpowiednio naszykować fryzurę. Jednak niespełna trochę ponad 20% kobiet przed ruszeniem w trasę we właściwy sposób szykuje swoje włosy poprzez właściwe ich upięcie. C gorsze jawienie 10% kobiet twierdzi, że nie robi tego ze względu na to że nie chce sobie popsuć fryzury, no niestety ale takie podejście do bezpieczeństwa własnego jak i innych użytkowników drogi jest karygodne. Dlatego warto czasem naszym kobietom zwrócić uwagę na temat, w jaki sposób upinają włosy podczas prowadzenia samochodu.