image Jednym z parametrów naszych samochodów, który szczególnie śledzimy, jest oczywiście spalanie paliwa. W zależności od jednostki napędowej, jej pojemności i naszego stylu jazdy ten parametr może ulegać licznym modyfikacjom. Szczególnie warto go śledzić, jeśli zależy nam na oszczędnościach w prowadzeniu samochodów. Jak poradzić sobie z taką trudnością i sprawić, aby możliwe było zaoszczędzenie jak największej kwoty pieniędzy. Niestety, ale wciąż nie dysponujemy adekwatnymi sposobami dotyczącymi skutecznej redukcji spalania w samochodach. W wielu testach prowadzonych przez producentów samochodów niestety dochodzi często do przekłamań, które niczemu oczywiście nie służą, poza dopuszczeniem samochodu do sprzedaży w ramach surowych europejskich norm. Ograniczenie spalania jest możliwe poprzez kilka modyfikacji. Możemy przykładowo zamontować chipy, które przysłowiowo będą nieco “kastrowały” nasz silnik i ograniczą wyraźnie zużycie paliwa. W tej materii możemy też skorzystać z innych rozwiązań jak choćby ekologiczne tryby prowadzenia w samochodach.

Troska o dobry stan techniczny naszych pojazdów powinna nam stale towarzyszyć i być obiektem naszej zaostrzonej uwagi. Dlaczego warto dbać o dobry stan swojego pojazdu mechanicznego? Przyczyn tego jest bardzo dużo. Przede wszystkim należy sobie uświadomić to, że jest to główny czynnik, który odpowiada za nasze bezpieczeństwo oraz komfort na drodze. Bez odpowiedniej i adekwatnej troski o stan techniczny naszego pojazdu mechanicznego może dojść do naprawdę wielu niebezpiecznych sytuacji, które są w stanie zagrozić naszemu, bądź czyjemuś zdrowiu i życiu. Odpowiedzialność za stan posiadanego przez siebie pojazdu jest bardzo ważna i powinna być stale z nami obecna. Starajmy się, aby posiadane przez nas samochody cechowały się wysokim poziomem gwarantowanego komfortu oraz bezpieczeństwa. Są to niesamowicie istotne parametry, o których niezwykle często przychodzi nam zapominać. Regularna wymiana płynów eksploatacyjnych i kontrola stanu silnika- to naprawdę jest bardzo istotne i warto zadbać o takie elementy.

Istnieje mocno zaawansowany problem w przypadku motoryzacji i oszczędzania paliwa. Niestety, ale ciężko jest oszczędzać paliwo, albowiem specyfika naszej jazdy to coś, do czego zapewne zdążyliśmy się mocno przyzwyczaić i raczej nie chcielibyśmy tego usilnie modyfikować. Musimy być przede wszystkim świadomi tego, jakie są możliwości zaoszczędzenia na paliwie. Istnieje szereg sposobów, aby ograniczyć zużycie paliwa. W pierwszej kolejności konieczna jest oczywiście odpowiednia diagnostyka, która pozwoli zweryfikować sytuację i ocenić, w którym miejscu leży problem. Jeśli pompy i wtryskiwacze podają za dużo paliwa do układu, to warto zastanowić się nad modyfikacją w tym zakresie. Istnieje szereg technologii, które można zastosować, aby zredukować ilość spalonego paliwa. Wszystko zależy wyłącznie od naszej woli oraz pomysłowości. Warto się konkretnie zastanowić nad dobrymi rozwiązaniami w materii ograniczenia zużycia paliwa, albowiem może to dawać bardzo duże korzyści, które zaprocentują przez zaoszczędzone pieniądze.

image Zasadniczym problemem dla wielu posiadaczy samochodów jest oczywiście wysokie spalanie paliwa. Czy można próbować jakoś ograniczyć to zjawisko i czy są jakieś skuteczne metody suplementacji klasycznego paliwa? Wszystko zależy od tego, jaką jednostka napędową dysponujemy. W przypadku nowszych pojazdów możemy mieć pewien problem, albowiem te jednostki są wysoce specjalistyczne i modyfikacje w składzie paliwa, takie choćby jaki były możliwe w starszych Dieslach zwyczajnie nie przejdzie. Zaoszczędzić na paliwie najłatwiej jest prowadzać ekonomiczną jazdę. Może to być jednak trudne, szczególnie w dużych miastach, gdzie obecne są liczne korki, a ponadto samochody poruszają się w określonym tempie, co jest modulowane częstotliwością zmiany świateł. Adaptacja tego wszystkiego nie jest absolutnie prosta i wymaga konkretnych rozwiązań. W przypadku niektórych samochodów można skorzystać z obsługiwanej technologii Ad-Blue, dodatek mocznika układu paliwowego poprawia efektywność spalania i pomaga usuwać szkodliwe produkty spalania.

Jakie są perspektywy rozwoju branży motoryzacyjnej? Jak będzie wyglądał rynek tych usług, powiedzmy za 20-30 lat? Jaki poziom technologiczny osiągną samochody przyszłości? To wszystko jest bardzo interesujące, szczególnie gdy spojrzymy na szereg różnego rodzaju możliwości rozwoju motoryzacji. W tej chwili trwają prace nad rozwojem alternatywnych metod zasilania pojazdów samochodowych, co ma za zadanie zredukować wpływ samochodów na środowisko i nie wymagać stosowanie paliw kopalnych. Szczególnie obiecujące wydają się prace, które w swojej materii skupiają się na takich rzeczach jak choćby napęd wodorowy, który może być bardzo efektywnym sposobem zasilania pojazdów. Dobrze jest obserwować kierunki, w których może się skierować rozwój technologii motoryzacyjnych. To wszystko jest niesamowicie obiecujące. Warto zainteresować się tematem, albowiem czeka na nas niezwykła przyszłość w dziedzinie motoryzacji. Ciężko się tego doczekać! Kto wie, jakimi pojazdami będziemy poruszać się w przyszłości i jak efektywny będzie to transport?

image Nowoczesne silniki są bardzo sprytnymi konstrukcjami, które zaskakują pomysłowością oraz optymalizacją licznych parametrów. Zapewne wielu z nas może być zdziwiona z powodu tego, że kupując samochód, możemy pojazd, którego pojemność silnika jest na poziomie niecałych 1.5 litra, a pojazd ma osiągi przewyższające 110KM! Wynika to z efektywnych technik downsizingu i tym samym optymalizacji osiągów w stosunku do rozmiarów. Wyższą efektywność i mniejszą pojemność, a więc i mniejsze spalanie w testach udało się uzyskać poprzez montaż turbosprężarek, które często znajdują się w pojeździe w liczbie nawet dwóch! Taki model wzmocnienia silnika może być bardzo efektywny- w przypadku jednak wyższych prędkości może wiązać się z podwyższeniem spalania- powinniśmy więc stosownie na to wszystko uważać. Nowoczesne silniki są naprawdę interesujące pod względem wykorzystanych technologii. Warto wziąć ten temat pod lupę! Nowoczesne silniki są bardzo interesujące pod względem technicznym. Warto zainteresować się dogłębnie tym tematem!

Kupno samochodu prosto z salonu gwarantuje nam przede wszystkim ochronę gwarancyjną oraz pewność, że pojazd jest w bardzo dobrym stanie technicznym. Zakup nowego samochodu najbardziej opłacalny jest w sytuacji, gdy posiadamy firmę i chcielibyśmy w tym celu skorzystać z leasingu. Leasing jest umową kredytową, która kierowana jest specjalnie dla przedsiębiorców, którzy korzystają z samochodów do celów zawodowych. Fakt wzięcia samochodu w leasing umożliwia przede wszystkim wliczenie rat leasingowych w koszt prowadzenia działalności gospodarczej i tym samym płacić o wiele mniejszy podatek. Warto być przedsiębiorcą i skorzystać z możliwości zakupu samochodu w leasingu- korzyści z tego są naprawdę bardzo duże. Kupno samochodu w opcji leasingowej jest dodatkowo opłacalne ze względu na dodatkowe udogodnienia, które wysuwane są w stronę przedsiębiorcom. Nie ma nic bardziej opłacalnego niż wzięcie auta w leasing. Skorzystajmy z możliwości wynikających z leasingu. Jest to naprawdę korzystne przy zakupie samochodu!

image Warto sobie uświadomić, że posiadanie nowoczesnego diesla jest związane nie tylko z oszczędnością, ale i specyficznymi wymaganiami tego pojazdu. Niestety, ale eksploatacja takich silników często okazuje się problematyczna z wielu względów, albowiem wymagają one szczególnego traktowania. W dzisiejszych silnikach obecne są filtry cząstek stałych, które mają zatrzymywać emisję szkodliwych cząstek sadzy do atmosfery. Lokowane są one w obrębie wylotu silnika lub układu wydechowego, często razem z katalizatorem. Niestety, ale taki filtr wymaga często “przepalenia”, a więc jazdy z wysoką prędkością przez dłuższy czas. W wielu sytuacjach jest to bardzo ciężkie do zrobienia- szczególnie gdy nasz samochód jeździ głównie po mieście. Jeśli nie chcemy, aby nasz samochód uległ trwałemu uszkodzeniu, to winniśmy czasem zabrać go na szybszą przejażdżkę. W ten sposób podniesiemy spalanie w układzie oraz temperaturę, co przyczyni się do wypalenia filtra cząstek stałych i tym samym oczyszczenia go z różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Zanim pokusimy się o zakup nowych opon letnich koniecznie powinniśmy poznać kryteria, jakimi każdy kierowca powinien się kierować podczas zakupu. Co więc powinniśmy wziąć pod uwagę? Przede wszystkim ważne jest dla nich była, aby droga hamowania była jak najkrótsza. Jak się okazuje w praktyce hamowanie wbrew pozorom jest niebywale ważne nie tylko dla kierowcy, ale również dla pozostałych uczestników ruchu. To dzięki temu manewrowi jesteśmy w stanie uniknąć wielu stłuczek, kolizji i gorszych wypadków. Dlatego w różnego rodzaju testach na pierwszym miejscu zostały odrzucone te opony, które niestety dla nich miały bardzo długą drogę hamowania. Dla naukowców nie liczyło się to, że mogły być one powszechnie polecane, czy mieć znane marki. Jak się również okazało pod żadnym pozorem nie należy kupować chińskich produktów, nawet jeśli będą zachwalane przez sprzedawców i miały bardzo niską cenę. Dlaczego? Okazuje się, że chińskie opony są specjalistkami od dłuższego hamowania. Droga hamowania wydłużona jest nawet do 15 metrów.

Kiedy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami samochodu musimy liczyć się z tym, że nie tylko będziemy wszędzie wygodnie podróżować, ale również z tym, że będziemy musieli wymieniać w nim części. Jedną z nich, dość istotną są opony. Każdy kierowca bowiem wie, że nie może jeździć cały rok na jednych oponach (chyba, że są to opony całoroczne, ale te nie należą do najlepszych). Najlepiej jest, aby zmieniać opony na letnie i zimowe. Wówczas mamy pewność, że nasze auto ma odpowiednią przyczepność i żadne poślizgi nie są nam straszne. Zanim kupimy odpowiednie dla nas opony, lepiej, abyśmy przejrzeli testy. Okazuje się bowiem, że cena wcale nie jest wyznacznikiem jakości i te tańsze mogą być o wiele lepsze od tych droższych. Takie testy bez problemu znajdziemy w sieci. Pomogą nam one wybrać odpowiednie ogumienie dla naszego auta. W jednym z testów wybrano 16 typów opon. Po wykonaniu testów tylko siedem z nich uznano za dobre i godne polecenia. Pozostałe były dobre, albo nie nadawały się do użytku.

image Kiedy planujemy zakupić używany samochód musimy mieć świadomość że możemy trafić na nieuczciwych sprzedawców, zazwyczaj są to ludzie, którzy albo odkupują od kogoś niemalże złom i próbują go naszykować do sprzedaży, albo przywożą samochody z zagranicy. Najczęściej mamy do czynienia z przekręcaniem przebiegu, to jest największy problem i obecnie chyba ciężko już uwierzyć w to co się widzi, zwłaszcza że praktycznie każde auto jest o to podejrzane. Generalnie najłatwiej jest rozpoznać przebieg samochodu po jego wyglądzie wewnątrz. Wytarte fotele czy też kierownica to sygnały że samochód już swoje przejechał. Pamiętajmy też w miarę możliwości sprawdzić lakier czy nadkola, generalnie wiele z samochodów przywożonych jest na lawecie w fatalnym stanie i na miejscu są reanimowane, dostają drugie życie, tyle że nieraz może nam się trafić bardzo zły egzemplarz. Oczywiście również zadziała to w drugą stronę, ale to jest już zjawisko zdecydowanie rzadsze. Tak że ja ze swojej strony życzę udanego zakupu samochodu.

image Zakup samochodu używanego wcale nie musi być złą decyzją, może nawet okazać się wręcz bardzo dobrą decyzją. Tyle że powinniśmy wiedzieć gdzie kupować samochody i jak się do zakupu używanego samochodu przygotować, ponieważ nie jest to zadanie łatwe, czasami warto jest poprosić kogoś o pomoc. Musimy uważać, bo często zdarza się tak że ktoś próbuje zarobić naszej niewiedzy wciskając nam jakiś szrot, który według niego jest super a okazuje że zaraz po wyjechaniu nam się rozkraczy na drodze. Kupując samochód sprawdźmy dokładnie jego stan techniczny, najlepiej jest odwiedzić jakiś warsztat. Można też pojechać na przegląd, tam mamy sporą szansę że samochód zostanie prześwietlony dość dokładnie a my będziemy wiedzieli co jest w nim do poprawy. Kupując samochód raczej lepiej jest kupić auto od prywatnej osoby, oczywiście nie jest to regułą, jednak pośrednicy mogą zataić przed nami ważne aspekty samochody, co może okazać się katastrofalne w skutkach. Tak więc kupujemy używane samochody z głową.

Bezpieczeństwo powinno być jednym z podstawowych aspektów jeśli chodzi o poruszanie się samochodem, wpływa na to zarówno bezpieczna jazda jak i odpowiedni stan techniczny samochodów. Jednym z kluczowych dla bezpieczeństwa zagadnień są hamulce. Powinniśmy je regularnie sprawdzać i badać ich stan, wymieniać klocki czy też tarcze. Pamiętajmy że to od dobrych hamulców zależy bardzo dużo w naszym bezpieczeństwie, jeśli nie mamy sprawnych hamulców narażamy siebie i innych na niebezpieczeństwo. Tarcze hamulcowe można albo sprawdzić w serwisie a w nowszych autach często wyświetli nam się kontrolka, która poinformuje nas o konieczności zmiany tarcz czy też klocków. Wymiana klocków nie jest bardzo droga i z całą pewnością nie warto czekać z tym jeśli już mamy symptomy że coś się dzieje do ostatniej chwili. Jeżeli nie jesteśmy pewnie czy nasze hamulce są sprawne zawsze możemy podjechać na stację diagnostyczną i tam sprawdzić siłę hamowania, wówczas będziemy mieli czarno na białym co należy naprawić w samochodzie.

image Zakup samochodu w salonie jest marzeniem bardzo wielu ludzi, jednak niewiele osób może sobie na taki luksusu pozwolić, bo wydanie 100-150 tysięcy złotych na samochód z całą pewnością należy rozpatrywać w kategoriach luksusu. Oczywiście zakup nowego samochodu ma bardzo wiele zalet. Podstawowa to stan techniczny, mamy nowe auto, które jeśli nie ma jakiejś wady fabrycznej będzie nam służyło przez wiele lat. Do tego mamy również gwarancję co nie jest bez znaczenia. Zazwyczaj na samochód z salonu będziemy mieli również od producenta jakieś preferencyjne przeglądy. Mając nowe auto i kiedy mowa o przeglądach warto jest serwisować samochód a ASO czyli autoryzowanym serwisie, jest to o tyle ważne że wpisując serwisowanie w ASO w przypadku dalszej odsprzedaży z całą pewnością będziemy mogli uzyskać lepszą cenę niż za samochód zakupiony za granicą, którego stan i pochodzenie nie jest do końca pewne. Nowe samochody kupują jednak zazwyczaj firmy, które za pomocą leasingu mają wciąż nową flotę a z drugiej strony obniżają sobie w sposób znaczny podatki do zapłacenia.