Volvo znaczy bezpieczeństwo

Trzy punktowe pasy bezpieczeństwa mają już przeszło 50 lat. Oczywiście w Skandynawii pierwszymi samochodami, które zostały wyposażone w tego rodzaju zabezpieczenie były samochody marki Volvo. Warto również w tym miejscu wspomnieć że szwedzki producent był pierwszym producentem, który wyposażył w standardzie swoje samochody w pasy trzy punktowe. Warto również z dziedziny bezpieczeństwa wiedzieć, że dbający o bezpieczeństwo koncern, jednak nie tylko posiadaczy tej marki ale i innych zastrzegł pasy trzy punktowe patentem, jednak na zasadach otwartych. Oznacza to nie mniej nie więcej a to że każdy kto chciał to mógł wykorzystać ten patent. W dzisiejszych czasach pasy trzy punktowe są montowane we wszystkich samochodach na całym świecie. Pasy są podstawowym elementem zabezpieczenia pasażerów jak i kierowców w nowoczesnych samochodach. Oczywiście również są inne elementy, które wpływają na bezpieczeństwo podczas jazda. Między innymi mam tutaj na myśli poduszki powietrzne jak i ograniczniki siły montowane w pasach. Właściwie wiadomo że pasy uratowały życie lub zdrowie bardzo wielu ludzi, nie dysponujemy danymi o jakie dokładnie chodzi ilości, jednak można przypuszczać że są one dość znaczne. Problem z oszacowaniem wynika z tego, że nie jest prowadzony żaden ogólno światowy rejestr, który mógłby dać odpowiedź na powyższe pytanie.

Pomimo braku takich danych, firma Volvo na podstawie własnych badań, jak również samodzielnie zebranych statystyk szacuje że życie takim pasom zawdzięcza przeszło milion osób, co sami musimy przyznać jest liczną zaprawdę robiącą wrażenie. Wyliczenia wzięto w ten sposób że na podstawie dostępnych wypadków, wyliczono wielokrotność poważnych wypadków.
Obecnie Volvo opracowuje systemy, które mają zapobiegać wypadkom z udziałem pieszych. Ostatnim z dokonań inżynierów w tej materii jest skonstruowanie manekina, kótry imituje pieszego. Celem obecnych badań jest ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie wypadków z udziałem pieszych.

Tagi dodane do tego wpisu tematycznego: , ,